Blackjack krok po kroku – poradnik dla nowych

Blackjack to gra znana i lubiana, między innymi ze względu na to, że jej zasady są bardzo proste. Dziś artykuł dla nowicjuszy i początkujących – postaramy się dla Was omówić  reguły blackjacka tak, abyście mogli od razu przejść do komfortowej gry, niezależnie czy będziecie to robić w kasynie naziemnym, kasynie online czy podczas swobodnej rozgrywki przy szklance whisky z przyjaciółmi.

Celem rozgrywki jest posiadanie w swoich rękach kart o wyższej wartości, niż te posiadane przez krupiera (rozgrywającego, rozdającego – poza kasynem macie pewną dowolność w używanej terminologii; angielskie określenie dealer też będzie jak najbardziej w porządku i dla wygody będziemy używać go w tym artykule). Jest jedna ważna zasada – nie można przekroczyć sumy kart wynoszącej 21 (wartość musi być mniejsza lub równa 21). Przekroczenie liczby 21 oznacza przegranie rozdania. Brakuje tu eleganckiego polskiego terminu, więc znowu fajnie jest użyć angielskiego słowa bust. Oznacza to, że po prostu przegraliśmy i odpadamy z gry do końca tego rozdania i nie zgarniemy ze stawki ani grosza. Wartości kart są następujące – od 2 do 10 równe są numerowi na karcie, Walety, Damy i Króle po 10, As – 11 lub 1, zależy co korzystniejsze dla gracza.

Gra zaczyna się postawieniem zakładów przez każdego z uczestników zabawy, poza dealerem. Później dealer rozdaje karty. Dla graczy po dwie sztuki, figurami do góry, zaś sobie jedną figurą do góry i jedną figurą do dołu (więc o wartości nieznanej dla graczy). Jeśli gracz trafi blackjacka, czyli Asa i Waleta (wartości 11 i 10), to od razu wygrywa od dealera półtorakrotność swojego zakładu i kończy w tym rozdaniu grę. Jeśli gracz ma poniżej 21, to może wziąć od dealera kolejną kartę.

Jesteś ciekawy, jak dalej może potoczyć się rozgrywka? Wróć do nas w przyszłym tygodniu, a chętnie podzielimy się z Tobą dalszymi tajnikami blackjacka.